24 Şubat 2024 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İl Sağlık Müdürü Bildirici’den asırlık çınarlarımıza anlamlı ziyaret

Sağlık Bakanlığının genelgesi doğrultusunda, 80 yaş ve üzeri bireylerin aktif üretken ve sağlıklı yaşam sürmesini desteklemek amacı ile hastanemizde sağlıklı yaş alma merkezi yani YAŞAM merkezi hizmet vermektedir. YAŞAM merkezlerinde 80 yaş üstü bireylerin temel olarak,

• Sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması

• Evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının belirlenerek desteklenmesi

• Tıbbi izleminin yapılması, gerektiğinde uzaktan sağlık hizmeti ile muayene ve danışmanlık hizmetinin verilmesi

• İhtiyaç duydukları hizmetleri sunan branşlar için randevularının ayarlanması

• Sağlık tesisine gelmesi durumunda bireye işlemleri sırasında refakat edilmesi

• Kendi imkanları ile sağlık tesisine ulaşamayacak durumda olan 80 yaş ve üstünde bireylerin sağlık tesisine naklinin koordine edilmesi amaçlanmaktadır.

Yaşlılarımız zaman zaman internet ve akıllı telefon kullanım oranlarının düşüklüğü, görme ve işitme problemleri, yalnız yaşama ve sosyal destek eksikliği, yürüme ve denge bozuklukları, hareket kısıtlılıkları, çoklu kronik hastalıklarının olması gibi nedenlerle yeterli sağlık hizmetine ulaşmakta problemler yaşayabilmektedir. Sürekli yenileri eklenen ilaçların uygunsuz ve yanlış kullanımı, ilaçların yol açtığı yeni yan etkiler ve problemler de mevcut durumu daha da kötüleştirmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın YAŞAM projesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte 80 yaş üstü yaşlılarımızın sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılmış olup, gerek koruyucu gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinin multidisipliner bir ekip tarafından sunulması hedeflenmiştir. Hastanemiz YAŞAM merkezinde geriatrist, pratisyen hekim, gerontolog, hemşire, evde sağlık teknikeri, tıbbi sekreter ve yardımcı personellerimiz sabit olarak yer almaktadır. Ekibimiz tarafından planlanarak belli aralıklarla ihtiyaç halinde sosyal çalışmacı, psikolog, fizyoterapist ve ergoterapist tarafından da ev ziyaretleri planlanmaktadır. 80 yaş ve üstü bireyler için kendisine ve/veya ailesine ulaşarak, randevu oluşturulmakta ve randevu günü birey yerinde ziyaret edilmekte ve sonraki takipleri planlanmaktadır.

Bu kapsamda İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar BİLDİRİCİ Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yaş üstü çınarlarımıza yaptığı ziyarette 80 yaş üstü yaşlılarımızın sağlık hizmetlerine erişimi konusunda Eskişehir Şehir Hastanesi ve Yunusemre Devlet Hastanelerinde kurulan Sağlıklı Yaşam merkezlerinde gerek koruyucu gerekse multidisipliner ekiplerle hizmet verdiklerini iletti.

YAŞAM merkezimize ayaktan dileyen hastalarımız da başvurabilmektedir. Hastanemizde kurduğumuz YAŞAM polikliniğimizde Geriatri (Yaşlı sağlığı ve hastalıkları) uzmanı Dr. Yelda Öztürk öncülüğünde hastalarımızın gerekli laboratuar ve görüntülemeleri yapılarak, kronik hastalıklarının takibi yapılmakta, ilaçları düzenlenerek ilaç raporları hazırlanmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre alt bezi raporu, havalı yatak gibi malzeme raporları; oral veya tüple beslenme ürünleri ve setlerinin raporları düzenlenebilmektedir.

YAŞAM merkezimiz kapsamında yaşlılarda sık görülen hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, kalp yetmezliği gibi kronik hastaların takip ve tedavisinin yanı sıra; uygunsuz ve çoklu ilaç kullanımının tespit edilip, gerekli ilaç düzenlemelerinin yapılması; beslenme ve iştah durumunun değerlendirilmesi, unutkanlık, depresyon, kemik erimesi, düşme ve kırıklar, idrar kaçırma, aşılar ve kanser taramaları gibi koruyucu sağlık hizmetleri, aktif ve sağlıklı yaşlanma konularında hizmet ve danışmanlık vermekteyiz

Ayrıca bireylerin ihtiyaç duydukları hizmetleri sunan diğer branşlar için sağlık tesisindeki randevuları için destek sağlanmaktadır. Hastanemiz bünyesinde YAŞAM merkezi ve evde sağlık birimi koordineli olarak çalışmaktadır.

YAŞAMLARI YEŞİLLENDİRMEK ELİMİZDE

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar