16 Nisan 2024 Salı
Asgari Ücret ile Asgari 3 Çocuk mu?

Asgari Ücret ile Asgari 3 Çocuk mu?

Hüseyin DÜŞ
Hüseyin DÜŞ


  Bu makaleme belki çoğunuzun duyduğu bir fıkra ile başlamak istiyorum.

  ABD Başkanı, İngiltere Başbakanı ve Türkiye Başbakanı bir gün bir toplantıda bir araya gelmişler. Tabii, 3 lider bir arada olur da, sormaz mı gazeteciler? Önce ABD başkanına sormuşlar:
- ABD´de bir işçi ne kadar parayla geçinir? Siz kaç para veriyorsunuz?
Başkan cevap vermiş:
- Valla ben işçiye en az 1500 dolar veririm. 1000 doları ile geçinirler. Geri kalan 500 doları ne yaparlar, nerede harcarlar, hiç sormam.
Gazeteciler aynı soruyu İngiltere başbakanına da sormuşlar. O da cevap vermiş:
- Ben, işçiye ortalama 2000 sterlin veririm. Geçinmesi için 1000 sterlin yeterli. Artan 1000 sterlini ne yapar, nerede harcarlar, sormam, beni hiç ilgilendirmez.
Her ikisinden bu cevapları alan gazeteciler, aynı soruyu bizim başbakana da sormuşlar.
- Valla, demiş bizimki, Türkiye´de bir işçinin geçinebilmesi için en az 2000 lira lazım. Ama ben 750 lira veriyorum. Geri kalan 1250 lirayı nereden bulurlar, nasıl geçinirler hiç sormam.

  2013 için belirlenen Asgari Ücret ile pek çoookkk!.. Avrupa ülkesini geride bırakmışız. Çoğu Avrupa ülkesinde çalışana bu kadar fazla asgari ücret veren yokmuş!.. Acaba bu saydıkları hangi ülkelerde insanlar hayatlarının her aşamasında vergilerle yüz yüze geliyorlar. Hangi Avrupa ülkesinde vergiden bile vergi alınıyor acaba? Neredeyse attığımız her adımdan, soluduğumuz her havadan vergi alınacak duruma geldik.

 Asgari ücret’te onları geçtik dedikleri Doğu Avrupa ülkelerinde, hala sosyal ücret uygulamaları geçerlidir. Sağlık, eğitim, ulaşım, konut, enerji vb gibi konularda sürmekte olan sosyal destekler, asgari ücretin dışındadır. Dolayısıyla sosyal ücret uygulamaları istatistiklere yansımamaktadır. Asgari ücretin Avro bazında Türkiye’ye göre düşük olduğu Doğu Avrupa ülkelerinde, işçilerin ortalama yüzde 7’si asgari ücret ile çalışırken, Türkiye’de bu oran yüzde 36 dolayındadır. Bir başka deyişle, Doğu Avrupa ülkelerinde her 14 işçiden biri asgari ücret ile çalışırken, Türkiye’de her 3 işçiden biri asgari ücretle çalışmaktadır.

 Yani neresinden bakarsanız bakın, ne kadar iktisat terimleriyle oynasanız da Türkiye’mizde ki asgari ücret insanlık dışı bir sınırdadır. Daha çok değil bundan 15-16 sene öncesindeki Asgari ücretle çalışan vatandaşımız, maaşının tamamıyla evine 40 adet mutfak tüpü alabiliyorken 2013’ün Asgari ücretiyle ancak 11 adet alabiliyor.

 Sayın Başbakan dostlarından birine, “Kabus Gibiydi” dediği bir rüyasını şöyle anlatmış geçenlerde...

“Başbakanlık koltuğundan alınmışım. Böyle olunca da elimde avucumda parada kalmamış. Eşim ve çocuklarda beni terk etmişler. Sıradan bir vatandaş olarak yeniden evleniyorum. 3 tanede çocuğum olmuş. Asgari ücretle bir yerde çalışıyormuşum. Tabii 3 çocukla bu asgari ücretle geçinmek ne mümkün. Bir ayı bırak bir hafta bile yetmiyor bu asgari ücret. Faturalar, üst baş, çocukların giderleri, kiraydı derken, kapıya icralar, alacaklılar dayanmasın mı? Meğerse bu asgari ücret ne kadar insafsız bir ücretmiş. Biz vatandaşımızı böyle komik ücretlerle yaşamaya birde üstüne üstlük utanmadan 3’te çocuk yapmaya teşvik ediyorduk. Keşke tekrar Başbakan olsaydım da vatandaşımın insanca yaşayabileceği bir Asgari ücreti temin edebilseydim, Ah ahh!!... derken uyanmışım…”

  Evet dostlar, maalesef ağlanacak halimize ….mızla güler durumdayız. Şimdi bu yazdıklarımıza taraflık ve partizanlık ile karşı savlar üreten bir çok insanımız çıkacaktır muhakkak. Ama son olarak şu örnekle yazımı sonlandırmak istiyorum. Bunun üzerine artık ne söylerse söylesinler. Akli ve vicdani melekelerini yitirmemiş her insan bu örnekle biraz olsun düşünmeli. Acabalar takılmalı kafasına. “Dank etmeli” derler ya işte tam öyle bir şey!..

  2012 de Başbakanlığa bağlı kurum olan Diyanet’in açıkladığı fitre miktarını herhalde biliyorsunuz. En düşük miktar 8,5 TL... Bu ne demek… Yani bir insanın doyması için günde en az 8,5 TL’ye ihtiyacı var demek.  Peki 3 çocuk ve 1 eşi olan bir vatandaş için sadece ailesinin karnını doyurabilmesi için lazım olan para neye tekabül ediyor. Karın tokluğu bir diğer adıyla açlık sınırı: 1,275 TL… Varın birde bunun üzerine; barınma, faturalar, çocuk ve okul giderlerini ekleyin, bakalım karşınıza nasıl bir rakam çıkacak. Şimdi de açıklanan Asgari Ücret’e bir bakın bakalım… Harca harca bitmez dimi…

  Kalın sağlıcakla, sevgili dostlar…

       YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar