16 Nisan 2024 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Jale Nur Süllü, Hatipoğlu’nun liyakat açıklamalarına tepki gösterdi

Cumhur İttifakı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatioğlu"nun dikkate çektiği Eskişehir Büyükşehir Belediyesindeki aile ilişkilerine dikkat çektiği konuşmada liyakat vurgusu yaparken CHP Adayı Ayşe Ünlüce'nin belediyeye eşinin Genel Sekreterliği döneminde işe başladığını söylemesi CHP Milletvekili Jale Nur Süllü'den tepki geldi.  Liyakat sözlerini ve diğer aile üyelerinin belediyede çalıştığı gerçeğini görmezden gelerek Kadın vurgusu yapan Jale Nur Süllü maalesef aynı hassasiyeti açıklamaları ile bir çok kesimin tepkisi çeken Yılmaz büyükerşen'in "Karı almak" sözlerini ise duymazdan gelerek o konuda açıklama yapmadı. 

Jale Nur Süllü'nün açıklamaları şöyle:

 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bugüne kadar şehrimizde gerçekleşen tüm seçimlerde, siyasi partiler ve adaylar arasında karşılıklı nezaket ve saygıyı korumaya her zaman özen gösterdik.

Yaklaşan 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçim sürecinde de adaylarımızla aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürürken, AKP Büyükşehir Belediye Başkan adayının seçimi kaybedeceğini anlayarak ve çaresizce bir takım dayanaksız iddiaları öne sürerek bu nezaket ortamını bozan toplumsal cinsiyet ayrımcılığına dayalı söylemleri karşısında özellikle de bir kadın milletvekili olarak kimse sessiz kalmamı bekleyemez.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. yüz yılında, AKP adayının, bir kadının, ancak bir erkeğin yardımıyla bir yere gelebileceğine dair inanışını şiddetle reddediyoruz. AKP adayı Hatipoğlu’nun iddia ettiği şekilde bir kadının mesleki başarılarının gölgelenmesi, kendisinin bu konuda sahip olduğu sığ düşüncenin somut kanıtıdır. Hatipoğlu’nun kadını ekonomik, toplumsal ve siyasal yaşamda değersizleştirmeye yönelik söylemleri, Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Av. Ayşe Ünlüce’ye vefat eden eşi üzerinden yöneltmesi, büyük saygısızlık olduğu gibi, aynı zamanda büyük haksızlıktır.   

Zira, Sayın Ünlüce, görev yaptığı tüm kademelere kendi liyakati ve başarısıyla gelmiştir.  Ağır ceza hakimliği, özelleştirilmeden önce Türk Telekom A.Ş.’de Hukuk İşleri Müdürlüğü ve Osmangazi Üniversitesi'nde hukuk müşavirliği gibi kamu görevlerinin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne 1. Hukuk Müşaviri olarak atanmıştır. Buradaki başarılı çalışmaları sayesinde Genel Sekreterlik görevine layık görülmüştür.   

Ayrıca kadın, kadına yönelik şiddet ve şiddet konusunda tek söz söyleme hakkı olmayan Hatipoğlu’nun adayımızın kadın duyarlılığını, kadın sığınma evi üzerinden sorgulaması da asla kabul edilemez. Zira, yıllarca benim de büyük bir duyarlılıkla yürüttüğüm kadın, çocuk ve çevre mücadelesinde Sayın Ayşe Ünlüce, omuz omuza çalıştığım bir çalışma arkadaşımdır.   

Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi olarak Kadın Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev yaptığı süreçte 2008 yılında kurmuş olduğumuz Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nin gerek açılması ve yürütülmesindeki katkılarının en yakın tanığıyım.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimiz, kadınlara verilen danışmanlık ve destek hizmetleri ile kadının her alanda güçlendirilmesini sağlamak vizyonu çerçevesinde; danışan kadınlara şiddetle mücadelelerinde yalnız olmadıklarını hissettirmek, şiddetle mücadele yolları hakkında bilgilendirme sağlamak, kadınları güçlendirme amaçlı eğitim çalışmaları yapmak, kadınlara psikoloji, hukuk ve sağlıklı beslenme alanında bireysel danışmanlık vermek için, genel danışmanlık hizmeti vermek misyonu ile  2008 yılından beri çalışmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana 40 bin kadına hizmet veren Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ne sığınma için başvuran kadınlar Aile ve Sosyal Hizmetleri Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) yönlendirilmektedir.

Sayın Hatipoğlu, bu güne kadar kendi ticareti ve özel zevkleri ile pek bir meşgul olduğundan Eskişehir’de ne olup bittiğini bilmediğinden   deneyimli bir siyasetçi olarak kendisine önerim,  kulağına fısıldanan eksik bilgilerle  bazı konuları polemik konusu yapmadan önce iyi bilgilenmesi ve kadın, aile, özel yaşamlar üzerinden siyaset yapma nezaketsizliğine son vermesidir.

AKP Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Nebi Hatipoğlu’nun “sözde” siyasi söylemleri, tavrı ve üslubu kendisine çok yakışabilir ama, Eskişehir’imizin hiçbir değerine YAKIŞMIYOR.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar