14 Haziran 2024 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Seyitgazi’nin tek hastalıktan ari işletmesi sertifikalandırıldı

Seyitgazi’nin tek hastalıktan ari işletmesi sertifikalandırıldı
  • 18 Kasım 2023 Cumartesi
  • 2409 kez okundu

SEYİTGAZİ İLÇESİNİN İLK VE TEK HASTALIKTAN ARİ İŞLETEMESİ SERTİFİKALANDIRILDI

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Seyitgazi ilçesinin ilk ve tek hastalıktan ari hayvan işletmesini sertifikalandırdı.

Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası almaya hak kazanan Seyitgazi ilçesi, Karaören mahallesinde bulunan Yusuf Güler’e ait hayvancılık işletmesi Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Yurt tarafından ziyaret edilerek Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası takdim edildi. Hastalıktan ari süt işletmesi ziyaretinde işletme hakkında bilgi alan Şube Müdürü Mehmet Yurt’a Seyitgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Özdemir ve görevli Veteriner Hekimler eşlik etti.

Yunus Güler 2002 yılında kurduğu süt işletmesinde oğlu Onur Güler ile birlikte, bu güne kadar dışarıdan hayvan almaksızın yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri süt üretimi ile faaliyette bulunduklarını ifade etti. Gelinen noktada daha kaliteli ve sağlıklı süt üretmek için arayışa girdiklerini, özellikle İlçe Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimlerin bilgilendirmesi ve yönlendirmesiyle hastalıktan ari işletme olmak için başvurduklarını, yapılan test ve analiz sonucunda hayvanlarında Tüberküloz ve Brusella olmadığının tescillenmesinin kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Seyitgazi ilçesinde ilk ve tek hastalıktan ari işletme olarak sağlıklı ve kalitesi tescillenmiş süt üretmenin verdiği güvenle üreterek büyümeye devam etmek istediklerini ifade etti.

Şube Müdürü Mehmet Yurt gerçekleştirdiği ziyaret sonrası yaptığı açıklamada Eskişehir’de 6’ıncı, Seyitgazi ilçesinde ilk işletmeye hastalıktan ari işletme sağlık sertifikası verdiklerini ifade etti. Sohbet ortamında geçen ziyarette hastalıktan ari işletme sertifikasını özellikle işletmeyi yerinde ziyaret ederek vermek istediklerini, işletmenin kapasitesinin ve veriminin arttırılması için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlık tarafından verilen destekleme ve projeler hakkında işletme sahibine bilgi verdiklerini ifade etti. Bu kapsamda perakende satış noktalarında sadece hastalıklardan ari işletmelerden elde edilecek çiğ sütün arzı söz konusu olduğundan, Eskişehir’deki ari işletme sayısının yılsonuna kadar 8 işletme ve 2024 yılında en az 20 işletme olmasını hedeflediklerini söyledi.

Şube Müdürü Yurt açıklamasına şöyle devam etti; “Ülkemizde görülen Sığır Tüberkülozu ve Sığır Brusella hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve halk sağlığının korunması amacıyla hastalıktan ari işletme sağlık sertifikası almış işletmelerin desteklenmesi için, 2023 yılında Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı gereğince hayvan başına 1.200 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi, hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt üreticilerinin Avrupa Birliğine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil etmektedir. Çiğ sütün perakende olarak satışı ancak ari işletmelerden yapılabilmekte diğer işletmelerin sütleri toplanarak süt işleme tesislerinde işlem görmesinden sonra satışına izin verilmekte olup, aynı zamanda ari işletmelerin sütü diğer sütlere göre daha fazla destek almaktadır. Eskişehir halkının sofrasında sağlıklı ve kaliteli süt bulundurulmasının temini noktasında, işletmelerin Eskişehir tarım ve hayvancılığı için göstermiş oldukları duyarlılık, gayret ve çalışmalardan ötürü işletme sahiplerimize Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar