28 Şubat 2024 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Lületaşına da BEBKA desteği ile hayat bulacak gibi

Lületaşına da BEBKA desteği ile hayat bulacak gibi
  • 29 Kasım 2023 Çarşamba
  • 1231 kez okundu

Eskişehir'in simgesi diyebileceğimiz bir çok değer süreç içerisinde yeterli ilgiyi görmediği için ya bitti, ya bitme noktasına geldi ya da başka yerlere kaptırdık. Bu değerlerden birisi de adeta can çekişen Lületaşı.. Lületaşı ile ilgili olarak Odunpazarı Belediyesinin Burhan Sakallı dönemine açtığı bir müze dışanda şuana kadar yapılmış önemli bir çalışma yok.. 

Uzun yıllardır şehrin aynı isimler tarafından yönetilmesi ve onların öncelikleri doğrultusunda yön verilen şehrin bir çok değeri bu öncelik sıralamasında arkalarda kaldı. Nihayet geçtiğimiz günlerde Odunpazarı Belediyesi bir çalıştay yaptı. Şim di de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi BEBKA tarafından destek aldığı bir projeyi hayata geçirecek. 

Ancak daha öncede otobüs ve tramvay duraklarından BEBKA desteği ile yapılan söz de araçların hareket saatlerini göstermesi gereken ekranların akıbeti gibi atıl hale gelir mi? Bunu da zaman gösterecek. 

LÜLETAŞINI CANLANDIRACAK PROJEYE BEBKA’DAN DESTEK

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, beyaz altın veya denizköpüğü olarak bilinen lületaşını yeniden canlandıracak “Lületaşı İşleme Eğitici Eğitimi Projesi” BEBKA’nın açmış olduğu 2023 Teknik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Yaklaşık 5 bin yıllık tarihe sahip olan ve Türkiye rezervinin yüzde 85’inin çıkarıldığı Eskişehir’de lületaşı sektörünün yeniden eski günlerine ulaşması için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli bir adım daha atıldı.

Başta pipo, tespih, biblo gibi çok sayıda süs eşyasının yapıldığı lületaşında son yıllarda yetişmiş insan gücü azlığı nedeniyle sektör sorun yaşarken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı ESMEK ve Proje Geliştirme Birimleri tarafından hazırlanan “Lületaşı İşleme Eğitici Eğitimi Projesi” Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmeye değer görüldü.

Buna göre projenin bütçesi ile ESMEK’teki 5 ve belediyenin çeşitli daire başkanlıklarında görev alan 11 personele “Lületaşı İşleme Eğitimi” verilecek. Proje bitiminde eğitim alan personel, vatandaşlara yönelik “Lületaşı İşleme Kursları” düzenleyecekler. 4 ay sürmesi planlanan projenin sonunda, Eskişehir için büyük öneme sahip olan lületaşı sektörünün canlandırılmasına katkıda bulunulması ve düzenlenecek kurslarla sektörün güçlendirilmesi hedefleniyor.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar