< Unesco Dünya Mirası Sivrihisar Ulu Cami ziyaretçi akınına uğruyor - Eskişehir Haberler
1 Aralık 2023 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Unesco Dünya Mirası Sivrihisar Ulu Cami ziyaretçi akınına uğruyor

Dünyanın Merkezine ziyaretçi akını devam ediyor, dünyanın dört bir tarafından bir çok ziyaretçinin tercihi güzel ilçemiz Sivrihisar oluyor. Tur firmaları tarafından Sivrihisar’a yoğun bir şekilde turlar düzenlenmeye devam ediyor. Sivrihisar birçok ziyaretçi ile dolup taşıyor.

Tarihi turistik alanları, müzeleri, dizi ve filmlere konu olan muhteşem atmosferi ile turizmin başkenti haline gelen Sivrihisar yoğun bir şekilde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Selçuklu döneminden günümüze ulaşan Anadolu’nun en büyük ahşap direkli camisi olan 800 yıllık tarihi Sivrihisar Ulu Cami artık tüm Dünyanın Mirası.

En eski kitabesi 1231-1232 tarihini taşımaktadır.

1274 yılında Mevlana Celaleddin Rumi’nin müritlerinden Emineddin Mikail tarafından yenilenmiştir. 1440 yılında ise İstanbul’un ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey tarafından bakım ve onarımı yaptırılmış olup, çatısını 67 ahşap direk taşımaktadır. Bazı direklerin üzerinde motiflerle bezeli, oyma işçiliği ile yapılmış mermer sütunlar bulunmaktadır.

Minberi ise tam bir sanat eseridir. Horasanlı İbn-i Mehmet efendi tarafından geçme yöntemiyle ceviz ağacından yapılmıştır. Sivrihisar Belediyesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda Sivrihisar Ulu Cami Unesco Dünya Mirası listesine alınarak Türkiye’nin 21. Eskişehir ilinin ise ilk Unesco Dünya Mirası olarak ülkemize büyük gurur yaşatmıştır.

Unesco Dünya Mirası olan Sivrihisar Ulu Cami tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor.

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar