24 Şubat 2024 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Şalgamın Sağlığa Yararları Nelerdir ?

Salgam, Anadolu kökenli geleneksel bir içecektir ve özellikle Türkiye'nin güneydoğu bölgelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Siyah turp ve mor havuç, salgamın temel bileşenlerini oluşturur ve bu sebzelerin fermantasyonu, içeceğin karakteristik lezzetini ve rengini ortaya çıkarır. Ayrıca, salgamın hafif tuzlu aroması ve acımsı tadı da dikkat çeker. Fermente edilmesi, sindirimi kolaylaştıran ve bağırsak sağlığını destekleyen faydalı bakterilerin oluşumuna katkıda bulunur. Beslenme ve Diyet Uzmanı Begüm Yılmaz Ün konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Şalgamın faydaları nelerdir ?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Şalgam, içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Kan Basıncını Düşürür:
Potasyum içeriği, şalgamın kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek bir özelliktir.

Antioksidan Özellikleri:

Şalgam, içerdiği antioksidanlar ile serbest radikallerle savaşır, hücre hasarını önler ve genel sağlığı destekler.

Cilt ve göz Sağlığını İyileştirir:

A vitamini bakımından zengin olan şalgam, cildin yenilenmesine yardımcı olarak sağlıklı bir cilt görünümüne katkı sağlar. Aynı zamanda A vitamini göz sağlığı içinde önemli bir yer tutar

Sindirim Sistemini Destekler:

Şalgam, lif bakımından zengin olduğundan sindirim sistemini düzenler, kabızlık sorunlarına karşı etkili olabilir.

Anti-inflamatuar Özellikler:

Şalgamın içerdiği anti-inflamatuar bileşenler, iltihaplanma sorunlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Begüm Yılmaz Ün,'' Tansiyon sorunu yaşayan bireyler için salgam suyu tüketimi konusunda dikkatli olmak önemlidir. Fermente süreçte sodyum içeriği artabileceğinden, yüksek tansiyon hastalarının aşırı tuz alımından kaçınmaları gerekmektedir. Tansiyon hastalığı olan bireyler, doktorları tarafından önerilen tuz alımını sınırlamaları durumunda, salgam suyu tercihlerini tuzsuz veya düşük sodyumlu seçeneklere yönlendirmelidirler. Bu şekilde, sağlıklarını koruma konusundaki tedbirlerini almış olacaklardır.'' dedi.

 

 

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar