< Toplum ağız ve diş sağlığı haftası - Eskişehir Haberler
1 Aralık 2023 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Toplum ağız ve diş sağlığı haftası

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar BİLDİRİCİ, 18-24 Kasım’ı içine alan Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Türk Diş Hekimleri günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “ bu özel gün, Türkiye'de bilimsel diş hekimliği eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen 22 Kasım 1908'de ilk Dişçi Mektebi'nin açılmasını temsil etmektedir. Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezdir. Sağlıklı alışkanlıkların gelişimi için ailelerin tutum ve davranışları belirleyici rol oynamaktadır. Bu özel hafta vesilesiyle tüm diş hekimlerimize,  büyük emek ve özverileri için teşekkür ediyorum " dedi.

Dr. BİLDİRİCİ, konuşmasında çocukluk çağında diş sağlığının önemine de değinerek, "Süt dişleri, çocuğun beslenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda konuşmanın düzgün gelişimine de katkı sağlar. Bebeğinizin ağız temizliğine ilk günlerden itibaren dikkat etmek, süt dişlerinin yerine gelecek kalıcı dişler için temel bir adımdır " şeklinde konuştu. Ağız ve diş sağlığının genel sağlık üzerindeki etkilerini vurgulayan Dr. BİLDİRİCİ, doğru ağız ve diş sağlığı için şu önerilere dikkat çekti:

Günde en az iki kez (sabah ve yatmadan önce) dişlerin fırçalanması,

Dişlerin tüm yüzeylerinin, dile, yanağa bakan yüzeylerin ve çiğneme yüzeylerinin dikkatlice temizlenmesi,

Diş ipi kullanımıyla dişler arasındaki ara yüzlerin temizlenmesi.

Son olarak, Dr. BİLDİRİCİ, ağız ve diş sağlığının korunması için yılda en az iki kez diş hekimine muayene olmanın önemine vurgu yaparak, "Diş tedavileri bazen zorlu olabilir, ancak sağlıklı dişleri korumak düzenli bakım ve kontrollerle kolay ve ekonomiktir." dedi.

Bu hafta boyunca Eskişehir Sağlık Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenecek olup, İlkokullarda oral hijyen eğitimleri ile doğru diş fırçalama alışkanlığının kazanılması hedeflenirken, çocuklara diş fırçası ve macunu dağıtılacaktır. Ayrıca, yerel TV kanalında uzman diş hekimleri tarafından ağız ve diş sağlığının önemi, çocukluk çağı travmalarında aile ve öğretmenlerin yapması gerekenler, beslenme alışkanlıkları, oral hijyen eğitimi gibi konularda bilgilendirme programları düzenlenecektir.

23 Kasım saat 13.00-16.00 arasında Espark AVM önünde ise mobil ağız diş aracıyla vatandaşlara bilgilendirme yapılarak, çocukluk çağında diş sağlığının önemi hakkında aileleri bilinçlendirmek adına çeşitli etkinlikler planlanmıştır.

Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası, Eskişehir halkını ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan etkinliklerle dolu bir hafta olacak.

 

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar