14 Haziran 2024 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Gece Sürekli İdrara Çıkma İhtiyacına Dikkat !

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Tıpta noktüri olarak adlandırılan bu durum, gece boyunca idrar yapmak için uyanmaya verilen isimdir. Geceleri sık idrara çıkma, kişilerin yaş almasıyla daha yaygın hale gelmekte ve farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Çoğu insan için özellikle yatmadan önce tüketilen sıvı miktarına bağlı olarak gece 1 kez idrara çıkma durumu normal olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte gece 1’den fazla sayıda ve tekrarlanacak şekilde sık idrara gitmek için uyanma farklı ürolojik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir. 

Böbreklerin gece aşırı idrar üretmesi, idrar yolu enfeksiyonları, üriner sistem tümörleri veya prostat hastalıklarına bağlı mesanenin tam boşaltılamaması durumlarında gece sık idrara çıkma görülebilir. Tedavi altta yatan sebebin giderilmesi ile mümkün olacaktır. Akşam saatlerinde sıvı alımının kısıtlanması, bacakların yüksek seviyede dinlendirilmesi, kompresyon çoraplarının giyilmesi ya da idrar söktürücü özellikteki tansiyon ilaçlarının zamanlamasının doğru yapılması ile sorun azaltılabilir. Ancak kesin teşhis ve tedavi bir üroloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar