28 Şubat 2024 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Edebiyat Fakültesinde “Cumhuriyet ve Kadın Hakları” konuşuldu

Edebiyat Fakültesinde  “Cumhuriyet ve Kadın Hakları” konuşuldu
  • 29 Kasım 2023 Çarşamba
  • 1819 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ''Cumhuriyet ve Kadın Hakları'' başlıklı konferans Edebiyat Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yakut ile beraber öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Prof. Dr. Sayılır: “Cumhuriyet Dönemi Söyleşilerimize devam ediyoruz”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Sayılır, “Kemal Hocamın başlattığı ‘Cumhuriyet Dönemi Söyleşileri’ konferanslarına devam ediyoruz. Bugünün konusu olan kadın hakları ise Cumhuriyet tarihimiz için çok önemli bir başlık. 1850’lerden itibaren basın yoluyla kadın haklarının gelişimini gözlemledik. Cumhuriyetle birlikte tabana yayılan kadın hakları, diğer haklarla birlikte daha çok kadına ulaşma ve kadının toplumdaki yerini yükseltmeye devam etti.” ifadelerini kullandı.

Öğr. Gör. Dr. Çalıkuşu Aykanat: “Kadınlar sosyal hayatta kısıtlanıyordu”

Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat, Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılı’nı kutlayarak başladığı konuşmasında, kadın haklarının tarihsel gelişimi hakkında bilgileri aktardı. Öğr. Gör. Dr. Aykanat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Osmanlı döneminde kadınlar iki tip kadın olarak incelenir. Bunlar; kırda yaşayan kadınlar ve kentte yaşayan kadınlardır. Her iki tip kadın da sosyal hayatta kısıtlanıyordu. Özellikle kentteki kadınların daha fazla sınırlandırılmış olduğunu görüyoruz. O dönemlerde kadınlarımız evden dışarı bile çıkamıyorlar, haklarında çıkan fermanlar yüzünden istedikleri saatte sokakta dolaşamıyorlardı. Değişim ve dönüşümü başlatan en önemli etken ise eğitim oldu. 1859 yılında ilk kız rüştiyelerin kurulmasıyla ilköğretimden ortaöğretim basamağına atlanması kadınların hayatlarındaki kırılma noktalarından biri oldu.”

Kadınların meslek hayatındaki gelişiminden bahsederek konuşmasını sonlandıran Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat, konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar