28 Şubat 2024 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kırımoğlu’nun Eskişehir’e selamı var

Kırımoğlu’nun Eskişehir’e selamı var
  • 22 Kasım 2023 Çarşamba
  • 1367 kez okundu

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Ukrayna'daki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Genel Kurulu sırasında Mustafa Kırımoğlu ile de görüştü, açıklamalarda bulundu.

TBMM heyeti Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 62. Genel Kurulu kapsamında Kiev’i ziyaret etti. 

Kiev Büyükelçiliğinin girişimleriyle, Kırım Tatar soydaşlarımızın Milli Lideri milletvekili Mustafa Kırımoğlu başkanlığında, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve bazı Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri bir akşam yemeğinde buluştu. 

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez’in de KEİPA Türk Grubu Başkanı olarak yer aldığı toplantıda Karadeniz'in güvenliği çerçevesinde Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve Kırım Tatarlarının durumu görüşüldü.

Toplantı hakkında görüşlerini bildiren Fatih Dönmez, “Ukrayna’nın Kiev kentinden döndük. Eskişehir’de bilindiği üzere tatar kökenli hemşehrilerimiz var. Kiev’de tatarların milli lideri Mustafa Kırımoğlu ile de bir görüşme imkanı buldum. Kendisinin Eskişehir’de ve Türkiye’de yaşayan tatarlara selamları var. KEİPA kurucu ülkelerinden Türkiye olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. KEİPA üyesi ülkelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, 25 Haziran 1992 tarihinde kuruldu. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenter Asamblesi ise 26 Şubat 1993'te oluşturuldu. Üyeleri; Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna'dır. Ukrayna'da gerçekleşen 62. Genel Kurul Toplantısı'na Rusya Federasyonu katılmadı.

KEİPA 62. Genel Kurulunda, asamble görevlileri seçimleri de yapılırken, Asaf Hajiyev yeniden KEİPA Genel Sekreterliğine, Fatih Dönmez ise Asamble Başkan Yardımcılığına seçildi. 

KEİ'nin amacı; ülkeler arasındaki ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ve politik işbirliğine yasal bir temel sağlamak; üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları veya dışişleri bakanları tarafından alınan kararların uygulanması için gerekli mevzuatın kabul edilmesi; parlamenter demokrasinin güçlendirilmesinde ulusal parlamentolara yardım; uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla işbirliğinin geliştirilmesidir.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar