29 Mart 2023 Çarşamba
Yatmadan önce yemek yiyorsanız bu önerilere kulak verin

Yatmadan önce yemek yiyorsanız bu önerilere kulak verin

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız
Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız


 

Aç olmasanız bile yatmadan önce yemek yemek istiyor olabilirsiniz. İhtiyacınızdan fazla enerji almanıza neden olacak bu davranış ağırlığınızın artmasına yol açacaktır.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Fazla kalori almanın ötesinde gün içindeki açlığınızı yatacağınız saate kadar ertelemeniz sizi daha kötü besinler seçmeye itebilir.  Bunlar şeker ve yağ içeriği yüksek, işlenmiş gıdalar olabilir. Gece yatmadan önce yeme davranışınızı değiştirmeniz için öncelikle sorunun nedenini belirlemelisiniz. Olası sebeplere birlikte bakalım:

 • Kısa zamanda hızlı şekilde ağırlık kaybetmek istiyor, bu nedenle de şok diyetler uyguluyor olabilirsiniz. Kısıtlı ve tek taraflı beslenme düzeniniz bulunuyor olabilir.
 • Gün içinde aç kalarak kendinizi cezalandırıyor olabilirsiniz.
 • Kendinizi gece yemek yemeye alıştırmış olabilirsiniz.
 • Yoğun iş temposu nedeniyle gündüz yemek yemeye fırsat bulamıyor olabilirsiniz.
 • Tetikleyicileriniz olabilir: Gece izlediğiniz bir dizi ya da yaptığınız bir fiziksel aktivite, yeme davranışlarınızı değiştiriyor olabilir.
 • Anksiyete ve yoğun stres nedeniyle aç olmadığınız hâlde yemek yiyor olabilirsiniz.
 • Kalabalık bir evde yaşıyorsanız gece herkes yattıktan sonra yalnız başınıza kalarak beslenmeyi tercih ediyor olabilirsiniz.

Bunlarla beraber yatmadan önce beslenme, tıkınırcasına yeme ve gece yeme sendromları ile ilişkilendiriliyor. Gece yeme sendromu olan kişiler, genellikle gece yemek yemek için uyanıyor ve günlük olarak aldıkları kalorilerinin en az %25’ini gece tüketiyorlar.

plan, defter, boş, sayfa, kalem, beyaz, incele, kayıt, günlük

Peki neler yapmalısınız?

 • Beslenme ve duygu günlüğü tutun.
 • Alışveriş listenize göz atın. Besin değeri düşük atıştırmalıkları bu listeden çıkartın. Abur cubur çekmeceniz varsa burada yer alan gıdaları en iyi alternatiflerle değiştirmek için diyetisyeninizle görüşün.
 • Yapacak bir şey bulamadığınız, canınız sıkıldığı için yemek yiyorsanız akşamları yapmaktan hoşlanabileceğiniz aktiviteler bulun: Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızı arayın, Momentum Sağlık içeriklerini okuyun… Bunlar zihninizi meşgul etmenize yardımcı olacaktır.
 • Öfke, kaygı, pişmanlık, üzüntü ve suçluluk duyduğunuz anlarda besin tüketiyorsanız ve bu durum kısır döngüye neden olduysa psikoloğunuzdan destek alın.
 • Araştırmalar, gevşeme tekniklerinin gece yeme sendromu ve aşırı yeme gibi yeme bozukluklarının yönetilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Duygusal destek ağı oluşturun. Sosyal destek, sizi gecenin bir yarısı buzdolabının karşısına götüren olumsuz duyguları keşfetmenize yardımcı olacaktır.
 • Besin alımınızı, iştahınızı ve ağırlığınızı yönetmek için kaliteli uykunun çok önemli olduğunu unutmayın.

Gün içinde yeterli ve dengeli beslenmediğiniz için geceleri aşırı miktarda ve dengesiz besleniyorsanız sağlıklı bir beslenme rutini size yardımcı olabilir. Uyku ve öğün saatlerinin de içinde olduğu yapılandırılmış bir beslenme programı, besin alımınızı gece yerine tüm güne yaymanızı sağlayacaktır. Böylelikle geceleri daha az acıkacak ve daha sağlıklı besleneceksiniz. Bu konuda diyetisyeninizden destek almaya çekinmeyin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Son olarak protein içeriği yüksek olan besinleri diyetinize ekleyerek tokluk sürenizi uzatabilir ve gece yemelerinizi daha iyi yönetebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev