2 Aralık 2022 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK: “2 MAHALLEYE 55 TON BUĞDAY TOHUMU!”

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında desteklenen "Atıl Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek Projesi" kapsamında Alpu ilçesinde düzenlenen törende başvuru şartlarını taşıyan 171 çiftçiye %75'i hibe, %25'i çiftçi katkısıyla temin edilen 55 ton yerli reis çeşidi buğday tohumu teslim edildi.

Alpu ilçesi Büğdüz Mahallesinde düzenlenen tohum teslim törenine İl Tarım ve Oman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve üreticiler katıldı. Etkinlikte konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Gümüş;

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var "ekilmedik bir karış toprak kalmasın" diye. Bizler bu talimatı yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sözümüzü tuttuk Elhamdülillah. Sayın Valimizin, Bakanlığımızın destekleri ve İl/İlçe Müdürlüklerimizde ki çalışma arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız 2 proje ile çiftçilerimize dörtte bir fiyatına buğday tohumu desteğinde bulunmak için buradayız.

Kurban Bayramında yağan yağmur, dolu ve selden etkilenen çiftçilerimize buğday tohumu sözümüzü bugün yerine getiriyoruz. Rabbimize hamdolsun Alpu Büğdüz ve Ağaçhisar mahallelerimizdeki 171 çiftçimize bugün toplamda 55 ton sertifikalı buğday tohumluklarını birazdan teslim edeceğiz. Cumhurbaşkanımızdan istediğimiz afet ödeneğinin teslimini de ayrıca yapacağız.

Değerli çiftçilerimiz sizler üretin yeter, bilin ki bizler ve Devletimiz her zaman yanınızda olacaktır. Başta doğal afetlerden etkilenen, farklı sebeplerle çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıramayan, küçük ölçekli çiftçilerimiz ile şehit ve gazi yakını çiftçilerimiz başta olmak üzere çiftçilerimize desteklerimiz sürecektir. Teslim edeceğimiz buğday tohumlarımız Eskişehir'de geliştirilmiş, yerli ve milli çeşidimiz olan Reis çeşididir. Tohumlarımız hem kuraklığa dayanıklı hem de suluda çok iyi verim vermektedir. Aynı zamanda kılçıklı bir buğday çeşidi olduğu için domuza karşı da korunaklıdır. Reis çeşidi yerli ve milli buğday tohumumuz tüm Türkiye'de yeşersin ve bu desteklerden tüm çiftçilerimiz yararlanabilsin istiyorum. Siz değerli üreticilerimize ulaştırdığımız projelerimizi destekleyen Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze şükranlarımı sunuyorum. Allah Devletimize zeval vermesin. Tüm çiftçilerimize hayırlı, uğurlu olsun. Ürünüz bol, kazancınız bereketli olsun" dedi.

Alpu'da Büğdüz ve Ağaçhisar mahallelerinde çoğunluğu doğal afetlerden etkilenen 171 çiftçiye 4366 dekar araziye ekilmek üzere 55 ton buğday tohumunun üreticilere teslim edilmesi ile etkinlik sona erdi.

Eskişehir'de Buğday Yetiştiriciliğinin Arttırılması ve Atıl Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek Projeleri kapsamında, toplamda 14 ilçemizde, 207 mahallemizde bulunan 1415 çiftçimiz eliyle 38 bin 828 dekar alana ekilmek üzere 698 ton buğday tohumu çiftçilerimize teslim edildi. Teslim edilen "reis" adlı buğday çeşidimiz Eskişehir Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen, Eskişehir toprağına ve iklimine tamamen uyumlu, yüksek verimli yerli ve milli buğday çeşidimizdir.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev