11 Ağustos 2022 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Artık Lavanta Kokuyor

Arıkaya’da Mor Bereket

Isparta’da başlayan lavanta yetiştiriciliği tüm ülkeye yayılıyor. Eskişehir Seyitgazive Han ilçelerinde yaygınlaşan lavanta üretiminden sonra, Alpu İlçesi Arıkaya Mahallesinde de Orman Bölge Müdürlüğünce dikilen lavantalar 4. Yılında görsel bir şölen oluşturmaya başladı.

2018 yılında dönemin Tarım ve Orman Bakanının da katılımıyla yapılan Gelir Getirici Tür Ağaçlandırmasında, 20 dekarlık alanda badem fidanlarının arasına dikilen 20 bin adet lavanta hasat ediliyor. Lavanta hasadında Arıkaya Mahallesi sakinleri çalışıyor. Yine aynı mahallede 2019 yılında kurulan türüf ormanındaki meşelerin arasına dikilen 25 bin kök lavanta da 3 yaşına ulaştı.

Lavanta hasadını yerinde görmek için sahaya giden Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail BOZ, Son 10 yılda Orman Genel Müdürlüğünün tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine destek olduğunu ifade ederek “Eskişehir ve Afyonkarahisar Orman Fidanlıklarımızda yılda ortalama 500 bin adet lavanta fidanı yetiştiriyoruz. Bu fidanları okul, cami, kurum bahçelerinin yanı sıra ağaçlandırma sahalarında da gelir getirici tür olarak dikiyoruz. Orman teşkilatı olarak biz, eski tabirle Orman Köyü olan mahallelerde yaşayan vatandaşlara destek oluyoruz. Bizim dışımızda başka kurumlarında lavanta destekleri var. 4 Yıl önce dikilen bu lavantaları gördüğünüz gibi 3 yıldır biçiyoruz. Lavanta sayesinde köyün çehresi değişti, hem de vatandaşlar yeni bir ürünle tanıştı” dedi ve çalışanlara kolaylıklar diledi. Bir süre lavanta hasadına eşlik eden Bölge Müdürü ve Teknik ekibi Arıkaya köylüleri lavanta buketleri ile uğurladı.

          Bölge Müdürü İsmail BOZ’un incelemelerine Bölge Müdür Yardımcısı Hasan BOZAN ve Çatacık Orman İşletme Müdürü Erdal DOĞAN da eşlik etti.

          Yağ verimi yüksek olan Lavandula angustifolia türü lavantalar yaş olarak Afyonkarahisar’da bulunan Orman Genel Müdürlüğü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezine gönderilerek. Burada lavanta yağı çıkarılarak analizleri yapılacak ve sertifikalandırılarak piyasaya arz edilecek.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar