6 Ekim 2022 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Milli Eğitim Müdürlüğünden Kayıt Parası AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Müdürlüğünden Kayıt Parası AÇIKLAMASI
  • 4 Ağustos 2022 Perşembe
  • 1417 kez okundu

Her yıl eğitim kayıt döneminde gündeme gelen kayıt parası, bağış gibi konular bu yılda yine gündemden düşmüşor. Bazı okullarda velilerden kayıt parası adı altında bağış şeklinde para alandığı iddiaları sonrasında Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklama da bu işlem ile lgili kanun olduğu ve aykırı davranışlara karşı işlem yapılacağını belirtildi. 

ESKİŞEHİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 

“OKULLARDA BAĞIŞ ADI ALTINDA KAYIT PARASI TOPLANMASI” konulu basın açıklaması şöyle:

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılının açılışına hazırlandığımız bu günlerde; Müdürlüğümüze yapılan çeşitli başvurular ve basında yer alan bazı haberlerde; okul idareleri tarafından öğrenci kayıtları sırasında bağış adı altında velilerden kayıt parası talep edildiği iddia edilmiştir.   

 

Anayasa'nın 42'nci maddesi "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır" hükmünü emreder.
Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin Birlik Gelirleri başlıklı 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasında, 'Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez' hükmü yer almaktadır.
 

Bu nedenle kayıt esnasında velilerimizden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir. Valimizin talimatı ile konu ile ilgili olarak okul yöneticilerine hem resmi yazı ile hem de yapılan toplantılarda gerekli uyarılar yapılmıştır. Bu konuda yukarıda belirtilen kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde hareket eden ilgililer hakkında müdürlüğümüzce ivedilikle gerekli işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev