7 Ekim 2022 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Suya Zam Geldi! YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Suya Zam Geldi! YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ
  • 28 Temmuz 2022 Perşembe
  • 1957 kez okundu

Eskişehir'de geçtiğimiz hafta ESKİ Genel Kurulu'nda içme ve kullanma suyuna yüzde 40'lık zam talebi AK Partililerin ret oyuna Kazım Kurt ve 2 CHP'li meclis üyesinin de katılmasıyla  reddedilmişti. ESKİ Genel Kurulu yeniden olağanüstü toplandı, bu defa CHP'lilerin oyçokluğu ile yüzde 40'lık zam kabul edildi. Kabul edilen zam 29 Temmuz 2022 tarihinde geçerli olacak. Yani Perşembe Gece yarısına kadar Zamsız olarak su yükleyebilirsiniz!

Her yıl Bütçe fazlası veren suya zam yapıldı. Şuan ESKİ'nin bütçe fazlası olarak ortaya çıkan paralar Büyükşehir Belediyesine aktarılmaya devam ediyor ve Büyükşehir Belediyesinen ESKİ'ye 100 milyon TL kadar borcu bulunuyor. Bütçe fazlasın vermesine karşın bu fazlaları yatırama yönlendirmeyen ESKİ su zammı için artan maliyetleri gösterdi. 

AK Parti grubu yine zam için ret oyu verdi

ESKİ Genel Kurulu bugün yine olağanüstü toplandı. Yapılan toplantıda AK Parti grubu yine yüzde 40'lık zam oranının çok yüksek olduğunu belirterek, daha makul bir oran belirlenmesini istedi ve ret oyu verdi. 

Kazım Kurt geçen defa AK Partililerle oy vermişti, bu defa CHP'lilerle oy verdi 

Geçtiğimiz haftaki toplantıda, mahalle olan köylerin tarifeleri ile ilgili istediği düzenleme gündem maddesine eklenmediği için AK Partililerle birlikte zam kararına da ret oyu veren Kazım Kurt ise bu defa CHP grubu ile birlikte zam yapılması yönünde oy kullandı.

Oylamanı ardından Büyükerşen hemen oturumu kapatmak isterken, AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan karşı oy gerekçelerini açıklamak istediklerini söyledi, söz istedi.  

Büyükerşen "Tatile gidecek arkadaşlar var" diyerek oturumu hemen kapatmak istedi 


Büyükerşen, "Vaktinizi işgal etmek istemedim,tatile çıkacak arkadaşlar var. Neyse tekrar oturumu açıyorum o zaman" diye karşılık verdi. 

Murat Özcan: Belediyemizin de, devletimiz gibi sübvanse etmesini, vatandaşa destek olmasını beklerdik 

Murat Özcan yaptığı konuşmada, "Daha önceki mecliste sayın ESKİ Genel Müdürü bize yaptığı sunumda zam gerekçesini açıklamış, SSK ve asgari ücrete yapılan zamlardan dolayı ESKİ'nin zama ihtiyacı olduğunu söylemiştir. Dünyada enerji maliyetlerinde artışlar olduğu doğrudur. Peki bu zamma neden katılmadık. Şu yüzden... 8 aydan beri petrol varil fiyatları gerilemiş olmasına rağmen makul bir zam olduğunu iddia edemezsiniz. Doğalgaz maliyetlerinden dolayı da enerjide fiyatlar yükseldi. Ama makul bir zam göremiyoruz. Devletimizin olabildiğince sübvansiyonları ortaya koyduğu bir ortamda belediyemizin de ulaşım ve su gibi konularda bir sübvanse ortaya koymasını istedik, ancak maalesef kasım ayı genel kurulu beklenmeden böyle bir zam yapıldı. Keşke kasım ayı beklense ve vatandaşlarımıza bu ikram çok görülmeseydi diye düşünüyoruz" dedi. Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev