11 Ağustos 2022 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Odunpazarı Hobi Bahçesini YIKACAK

Odunpazarı Hobi Bahçesini YIKACAK
  • 18 Temmuz 2022 Pazartesi
  • 5385 kez okundu

Geçtiğimiz günlerde yıkım kararı ile gündeme gelen Botanik Kent Hobi Bahçesinde sular durulmuyor. Odunpazarı Belediyesinin imara aykırı olduğu gerekçesi ile yıkmak için harekete geçtiği hobi bahçesinde vatandaşlar tepki göstermiş yıkım kararına karşı mahkemeye giderek Yürütmeyi Durdurma Kararı aldırarak yıkım işlemlerini durdurmuşlardı.

Her birinin 400 metrekare arsa üzerinde 45 metrekarelik prefabrik evi olan hobi bahçesi sahiplerine, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından evlerinin boşaltılması tebliğ edilmişti. Odunpazarı Belediyesi tarafından Pazartesi günü yıkım yapılacağını belirten Botanik Kent Hobi Bahçe sakinleri ise bahçelerinin yıkılmasını istemiyor. Hobi bahçelerinde toplanan sakinler ve yakınları ellerinde ‘Biz düşman değiliz', ‘Barış istiyoruz', ‘Bayram hediyesi yıkım zulmü' yazılarla eylem yaptılar. Yetkililerin seslerini duymasını isteyen hobi bahçesi sakinleri, salgın döneminde bu tür bahçelerin öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade ederek yıkımın durdurulmasını istemişlerdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ismi ise geçtiğimiz yıllarda hala Tapu Parsel bilgilerine göre vasfı tarla olan eşinin adına tarla üzerine yaptırdığı “Kaçak Villa” olayı ile anılmıştı. Villanın kaçak yapılmasının yanı sıra İmar Barışından yararlanmak için de yapım tarihinden önce bir tarihte yapılmış gibi beyanda bulunulduğu Uydu görüntüleri ile tespit edilmiş, Başkan Büyükerşen ise kendisinin bundan haberinin olmadığı “arkadaşlar yapmışlar başvuruyu” şeklinde açıklamıştı. Daha sonra Tepebaşı Bölgesinde bulunan tarla üzerindeki bina nedeniyle yıkım kararı alınmak yerine Tepebaşı Belediyesi tarafından ceza kesilmişti.

Benzer bir uygulama da Odunpazarı Belediyesinin yaptığı Güvercin Köy projesinde yaşanmıştı. Güvercin Köy projesindeki yapıların imar planlarında park olarak görünen alana yapılmasının tespit edilmesinden sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Odunpazarı Belediyesine ceza kesilmişti. "KAZIM KURT’A GÜVERCİN KÖY ŞOKU" adıyla kamuoyuna yansıyan olay nedeniyle Odunpazarı Belediyei üyükşehir Belediyesinin kestiği cezaları ödemek durumunda kalmıştı. 

Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan basın açıklaması ise manidar bir başlıkla verildi: Sarısungur Mahallesinde kanuna aykırı bir şekilde yapılan ‘hobi bahçeleri’ ile ilgili açıklama

Basına ve kamuoyuna 

 

Sarısungur Mahallemizde kanuna aykırı bir şekilde yapılan ‘hobi bahçeleri’ ile ilgili; hemşehrilerimizin daha fazla mağduriyet yaşamaması, söz konusu durumla ilgili ortaya atılan ve atılması muhtemel söylem ve iddiaların önünü almak için açıklama yapma gereği duyduk.

“İlçemiz Sarısungur Mahallesinde ruhsatsız ve imar mevzuatına aykırı yapılan ve kamuoyunda ‘Botanik Kent Hobi Bahçeleri’ olarak bilinen, 1402 ada 43 parselindeki taşınmazlar hakkında Belediyemiz tarafından yıkım kararı alınmıştı. 1/1000 ölçekli uygulama imar planı sınırları dışında kalan ve Sarısungur Göleti Mutlak Koruma ve Kısa Mesafe Koruma Alanı sınırları içinde bulunan hobi bahçeleri ile ilgili belediyemiz tarafından alınan yıkım kararına karşı açılan davalarda, Eskişehir İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Mahkeme tarafından ilk aşamada verilen yürütmenin durdurulması kararları, Belediyemizin savunmasının alınmasından sonra 10.06.2022 tarihinde kaldırılarak, davacıların yürütmenin durdurulması talepleri reddedilmiştir.    

Odunpazarı Belediyesi olarak hukuk çerçevesinde hareket ettiğimizden, Belediye Encümenimiz tarafından alınan yıkım kararını uygulayacağımızı bir kez daha bildiriyoruz. Hemşehrilerimizin de hukuka uygun davranarak, gereğini yerine getirmelerini rica ediyoruz.

BENZER HABERLER:

TOKİ Projesi Belediyelerin Açtığı Davalar Nedeni İle Başlamamış

Başkan bunu yaparsa: Yılmaz Büyükerşen eşinin kaçak villası uydu görüntüsü ile belirlendi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'in eşi adına yapılan kaçak villa için 38 bin lira ceza

Eskişehir’i karıştıran usulsüzlük iddiası

“Bu suçun üzerini örtemezsiniz”

KAÇAK VİLLA’NIN RUHSATLANDIRILMASI DA HUKUKA AYKIRI

Tarla Üstüne Kaçak Ev Yapan Başkan: TOKİ’nin Eskişehir’e ucuz konut yapması gereksizdi

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar